Biografie, sestava

Cruadalach je české osmičlenné folkmetalové těleso, živě hrající na dvoje housle, flétny a šalmaje. Pro kapelu jsou typické velmi živelné show vedené energickým frontmanem. Repertoár Cruadalach byl v počátcích ovlivněn především středověkými a irskými motivy, kapela ale čím dál více nachází vlastní identitu a styl, v němž se prolíná více metalových žánrů. Texty písní, psané v angličtině a češtině, reflektují lidské zkušenosti i hodnoty a obecně spiritualitu lidského bytí, často pracují s legendami coby podobenstvím.Cruadalach rok za rokem:


2008: Datel, Aleš, Honey a Petra začínají zkoušet v nově vznikajícím tělese společně s Petrem Staňkem (zpěv, kytara) a Gábinou (violoncello), kteří projekt opustí před spuštěním.

2009: Kapela získává jméno, přidává se Filip (violoncello), Tom (kytara) a nakonec Randál (zpěv, texty) a v září kapela vyráží na své první tour po ČR a SR společně s Dissolving of Prodigy.

2010: Cruadalach vydávají první demo "V rytmu staré krve", jedou turné s Abstract (SK) a Six Degrees of Separation, sestavu kapely doplňuje basák Ondra. Nakrátko se vrací Gabriela (violoncello), která pak v září kapelu definitivně opouští. Konají se první výměnné koncerty pořádané společně se zahraničními kapelami, pod hlavičkou Samhainfest (později i Beltinefest).

2011: V únoru Cruadalach vydávají EP "Agni - Unveil What´s Burning Inside" v časopise Pařát, v listopadu pak "Lead, Not Follow" u německého labelu Black Bards (s českou licencí u MetalGate), pod nímž pak absolvují turné zejména po Německu s kapelami jako Suidakra či Waylander.

2012: Zaniká label Black Bards, kapela supportuje vídeňský Paganfest s Eluveitie, Korpiklaani, Solstafir, Equilibrium a dalšími, odehrává desítky koncertů v klubech a na festivalech. Odchází kytarista Aleš a místo něj nastupuje Tomův kamarád Pigboss.

2013 - 2014: Kapela odjíždí desítky českých i zahraničních koncertů ročně, stejně jako v předchozích letech. Opouští ji violoncellista Filip a místo něj nastupuje houslistka Eliška.

2015: S pomocí crowdfundingové kampaně vydává Cruadalach nové CD "Rebel Agains Me". CD vychází pod hlavičkou MetalGate. Kapela se začíná v rámci koncertů věnovat benefiční činnosti.

2016: Kapelu opouští frontman Randál, kytarista Tom a bubeník Datel. Nahrazují je Petr na postu zpěváka, Halfred na kytaře a Tom Kasprzyk coby bicman. Cruadalach se účastní natočení benefiční kompilace "Back to Life - A Tribute to Goodbye To Gravity" pro oběti požáru v rumunském klubu Colectiv, vydané pod rumunskou divizí labelu Universal.

Cruadalach hrají ve složení:


Petr Caisl - scream, zpěv
Honza "Halfred" Kapic - kytara
Tom Kasprzyk - bicíBývalí členové: